fbpx
21.1 C
București
duminică, august 14, 2022

ROMÂNIA- ELVEȚIA 2-0, DUPĂ PRIMA ZI A MECIULUI DIN FED CUP CE SE DESFĂȘOARĂ LA CLUJ

Trebuie citit

- Publicitate -

In fata a aproximativ 10000 de spectatori care au creat o atmosfera extraordinara, la Cluj s-au desfasurat jocurile din prima zi a meciului de tenis feminin Romania vs Elvetia, contand pentru calificarea in grupa de elita a Fed Cup. Scorul este 2-0 pentru nationala Romaniei in urma victoriilor obtinute de Simona Halep si Irina Begu.In prezenta unei asistente numeroase si entuziaste, in randul careia am remarcat personalitati ale sportului si nu numai, precum primarul Clujului, d-l Emil Boc, presedintele Comitetului Olimpic Roman, d-l Mihai Covaliu, fostul sef al Comisiei Tehnice a UEFA, d-l Ionut Lupescu, fotbalist de mare valoare al ” generatiei de aur” a fotbalului romanesc, tenismenele noastre nu au dat nicio sansa adversarelor, impunandu-se clar, fara dubii.

In primul meci s-au intalnit Simona Halep si Viktorija Golubic ( nr. 115 WTA ). Terenul cu zgura mai moale, precum si emotiile date de prezenta in fata unui public atat de numeros si cald au facut ca Simona sa aiba un inceput de joc mai dificil. Condusa cu 3-1 in primul set, romanca s-a concentrat si a reusit sa faca cinci game-uri consecutive, castigand setul cu 6-3. In al doilea set, Golubic o surprinde pe jucatoarea noastra cu joc agresiv, la risc.  Halep care nu se regaseste, face numeroase greseli si pierde neverosimil cu 1-6. Setul decisiv ne arata o Simona Halep aproape de ceea ce inseamna pozitia oe care o ocupa in tenisul mondial, numarul 1. Nicio speranta pentru Golubic : 6-1 pentru romanca si 1-0 dupa prima partida pentru Romania.

Al doilea meci a adus fata in fata pe Irina Begu si Timea Bacsinszky, o jucatoare foarte valoroasa, dar care venea dupa o operatie la mana dreapta, deci dupa o perioada de inactivitate. Setul intai a fost echilibrat, Irina profitand de unele inexacitati in final ale adversarei si castigand setul cu 6-4. Setul doi nu a mai avut istoric. Irina Begu a etalat un tenis cum rar o vedem, exact, alternand jocul in forta cu cel subtil. Bacsinszky, desi a aratat o stiinta a jocului evidenta , a fost marcata tot atat de clar de handicapul inactivitatii fortate. Setul a revenit Irinei cu 6-1 si dupa prima zi de intrecere, la Cluj, Romania conduce Elvetia cu 2-0.
Duminica, meciul este deschis de partida Simona Halep – Timea Bacsinszky. In functie de rezultat, programul se va stabili ulterior.